• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Projekto susitikimas Helsinkyje

Projekto „Comenius“ partnerių antrasis susitikimas Suomijoje
Šiais mokslo metais Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazija dalyvauja Socrates Comenius daugiašaliame mokyklų partnerystės projekte „Tėvynė Europoje ar be Tėvynės Europoje?“. Kovo 31 - balandžio 5 dienomis Suomijos sostinėje Helsinkyje įvyko antrasis projekto dalyvių susitikimas. Į jį susirinko mokiniai ir mokytojai iš  Vokietijos, Lenkijos, Čekijos, Portugalijos, Turkijos, Lietuvos ir Suomijos. 8a klasės mokinės Gabija Būtaitė ir Bernadeta Zakarauskaitė, 8b klasės mokinys Jokūbas Juškevičius, IIa gimnazijos klasės mokiniai Vilius Varpučianskis ir Gintautas Kėras,  lydimi mokytojų Laimos Šimulienės, Marijos Krajinskienės ir Vilijos Juknevičienės, dalyvavo pamokose, Comenius klasės užsiėmimuose, projektinėje veikloje, susipažino su Helsinkio įžymybėmis. Mokiniai gyveno šeimose, tad turėjo puikią galimybę susipažinti su  buitimi, valgymo įpročiais, bendravimo stiliumi. Visi džiaugėsi suomių svetingumu, gebėjimu bendrauti. Šeimos labai rūpinasi savo nariais, taip pat ir augintiniais. Suomiai įdavė lauktuvių ne tik tėveliams, bet ir mūsų augintiniams:). Nustebino ir itin gera mokyklos materialinė bazė. Per pertraukas nėra spūsties, mokiniai išsiskirsto po erdvias patalpas. Mokomieji kabinetai erdvūs, juose daug vietos mokinių kūrybinei veiklai. Stebėdami pamokas ir patys jose dalyvaudami, bandėme suprasti, kodėl Suomijos mokinių pasiekimai vieni iš geriausių pasaulyje. Rodos, ypatingų skirtumų nepastebėjome: darbo tempas nedidelis, mokomasi gal net paprastesnių dalykų. Bendravimas šiltas, nėra įtampos, baimės. Visi mokiniai nemokamai gauna sočius pietus mokykloje, galima pasirinkti, ką ir kiek valgyti. Daug geriama pieno, vandens, valgoma įvairių daržovių.
Vienas vakaras buvo skirtas tradicinių patiekalų gaminimui, degustavimui ir maloniam bendravimui su septynių šalių atstovais bei juos priimančiomis šeimomis. Gaminome, vaišinome ir patys vaišinomės, vieni kitiems perdavėme dovanėles, maloniai šnekučiavomės. Mūsų Jokūbui itin pasisekė: kadangi jis tą dieną šventė gimtadienį,  dainą „Su gimimo diena“ ir nuoširdų sveikinimą  išgirdo suomių kalba. Beje, mūsiškiai ne tik uoliai mokėsi suomių kalbos, bet ir bandė draugus išmokyti lietuviškai.
Per šias penkias dienas ne tik aptarėme įvykdytas projekto veiklas: išleistą kalendorių, Memory žaidimą, vykdytos apklausos rezultatus, bendravimą interneto svetainėje, socialiniuose tinkluose, bet ir planavome, diskutavome, žaidėme. Susiskirstę į tris grupes (mūsų buvo apie 80 asmenų), dalyvavome pažintinėje ekskursijoje po Helsinkį. Turėjome užpildyti klausimyną, rasti nurodytus objektus. Kitas dvi dienas mūsų laukė pažintis su moderniu Suomijos gamtos centru Haltia, kur mokėmės naudotis interaktyviais žemėlapiais, gėrėjomės panoraminiais šalies vaizdais, ir ekskursija po Ateneum (Nacionalinės galerijos padalinį), kur susipažinome su suomių bei švedų rašytoja, dailininke Tuve Marika Janson, garsiųjų trolių Mumių „mama“. Ir nors Helsinkis pasitiko vėjuotu šaltu oru, mums, kaip ir optimistei Tuvei Janson, buvo jauku ir gera, nes sušilome nuo  draugų šypsenų, geros nuotaikos ir romaus šiaurietiško būdo.
Mūsų laukia naujos veiklos: Memory žaidimo elektroninės versijos kūrimas, interviu su kitų tautų atstovais, gyvenančiais Lietuvoje, ir emigrantais, išvykusiais iš mūsų krašto trumpesniam ar ilgesniam laikui; projektinių lagaminų, kurie keliauja ratu, parodų rengimas, ruošimasis naujam susitikimui Čekijoje ir, žinoma, tolimesnis bendravimas  su  partneriais, kurie pamažu tampa draugais.
Vilija Juknevičienė, Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos mokytoja