Nuo 2024 metų gimnazijoje startuoja prevencinė programa ,,Esame saugūs“, kurią parengė VšĮ Paramos vaikams centro psichologai ir psichoterapeutai.
Kam skirta programa „Esame saugūs“? Visoms vaikų ugdymo įstaigoms (formaliojo ir neformaliojo švietimo, ugdančioms vaikus, kurie turi raidos iššūkių) ir socialinių paslaugų centrams, dirbantiems su vaikais (vaikų dienos ir globos centrams).
Daugelis vaikų auga laimingi ir saugūs. Vis dėlto kartais jie atsiduria pavojingose ir gąsdinančiose situacijose, kai padidėja rizika jiems patirti kokio nors pobūdžio prievartą. Pagrindinis ,,Esame saugūs“ programos tikslas – mokyti vaikus tinkamai reaguoti tokiose situacijose.
Kaip įgyvendinama programa „Esame saugūs“? Tai praktiniai, interaktyvūs užsiėmimai vaikams. Programos užduotys yra pritaikytos konkrečiam vaiko amžiaus tarpsniui. Mūsų gimnazijoje bus organizuojami praktiniai užsiėmimai vaikams ir paaugliams, remiantis metodine medžiaga, parengta atsižvelgiant į jų amžių ir poreikius. Vyks skirtingi užsiėmimai 7-10 metų vaikams (5 užsiėmimai), 11-14 metų paaugliams (5 užsiėmimai), 15-18 metų paaugliams (5 užsiėmimai), mokyklinio amžiaus vaikams, turintiems raidos iššūkių (6 užsiėmimai).
Kas gali įgyvendinti programą įstaigoje? Vesti užsiėmimus vaikams ir paskaitas tėvams gali specialistai (socialiniai darbuotojai, psichologai, socialiniai pedagogai, mokytojai, auklėtojai) baigę VšĮ Paramos vaikams centras organizuojamus programos „Esame saugūs“ mokymus.
Užsiėmimų metu vaikai mokysis būti saugūs, atpažinti pavojingas situacijas realiame ir virtualiame gyvenime, sužinos, kaip elgtis atsidūrus pavojingose situacijose, kas yra smurtas ir kur kreiptis pagalbos.
Mūsų gimnazijoje programa pradedama vesti 2 klasės mokinimas klasės valandėlių metu (5 užsiėmimai). Šiame amžiuje vaikai formuoja mokymosi, socialinius įgūdžius, atranda savo gebėjimus ir pomėgius būreliuose. Šiuo laikotarpiu itin prasiplečia vaiko socialinis ratas (jį supančių vaikų ir suaugusių gretos) bei vietų, kur vaikas lankosi, skaičius. Taigi vaikams itin aktuali tampa saugumo ir bendravimo (tiek gyvai, tiek virtualioje erdvėje) tema. Kadangi siekiama sudaryti kuo geresnes sąlygas vaikams, klasė bus dalinama į grupes. Viena grupė dalyvaus užsiėmimuose, kita – dirbs su mokytoja. Po penkių užsiėmimų grupės keisis.
Mūsų gimnazijoje užsiėmimus ves gimnazijos psichologė, kuri 2023-11-24 baigė Paramos vaikams centro organizuojamus mokymus, gimnazija taip pat įsigijo metodinę medžiagą, kuri bus naudojama per grupių užsiėmimus. Psichologei talkins gimnazijos visuomenės sveikatos specialistė ir socialinis pedagogas.
Kviečiame prisijungti prie visoje Lietuvoje jau vykstančių smurto prevencijos veiklų ir savo bendruomenėje sukurti akivaizdų pokytį, kurio dėka sumažės smurto prieš vaikus atvejų, nes jie mokės atpažinti netinkamą elgesį, žinos, kaip reaguoti ir kur kreiptis pagalbos. Labai kviestume ir pageidautume, kad į programos įgyvendinimą įsitrauktų tėvai ir globėjai. Programos metu jiems būtų organizuojamos paskaitos ir diskusijos, kurių tikslas - supažindinti juos su prevencine programa ir suteikti žinių, kaip apsaugoti vaikus, atpažinti ženklus, kurie rodo, kad vaikas galimai patyrė ar patiria prievartą bei mokyti, kaip elgtis tokiais atvejais.
Atnaujinta: 2024-06-14